ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΣΚ

2016-10-18 09:26

Ο Βέλλιος πέτυχε το 5ο του γκολ με τη Νότιγχαμ Φόρεστ και ο Βέργος το πρώτο του με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης (Castilla), ενώ ένα γκολ και μία ασίστ είχε ο Γιάννου.

O Νίκο Καρέλης πέτυχε δύο γκολ με την Γκενκ, φτάνοντας τα 5 στο βελγικό πρωτάθλημα και τα 10 συνολικά φέτος.

Ο Χρηστος Μαραθωνιτης πέτυχε ένα ακόμα καθοριστικό γκολ στο 89' χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του Dortrecht (u19) εδραιώνοντας την πρώτη θέση της ομάδας του στην 1η περίοδο.

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στην 8η αγωνιστική η 8η παρουσία του στην 11άδα και το δεύτερο γκολ του. Γκολάρα μάλιστα, το μοναδικό της αναμέτρησης στο Μίντλεσμπρο, χαρίζοντας το "διπλό" στην Γουότφορντ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Δεν ήταν βασικός, μπήκε στο 57' αντί του Μπέντνερ και σκόραρε στο 63' σκόραρε για το 2-0, με την ομάδα του επικρατεί 3-1 της Μπέρμιγχαμ. Αυτό ήταν το 5ο γκολ του Βέλλιου στο πρωτάθλημα και για πρώτη φορά σκοράρει και η ομάδα του παίρνει νίκη!

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την ομάδα να επικρατεί 2-0 της Λιόν

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Επέστρεψε στην δράση, ο Σαντιάγο Σολάρι τον έβαλε στο ματς με την Σοθουέγιαμος στο 46' και στο 54' έκανε το 2-0 με το παρθενικό του τέρμα με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Πριν τον Βέργο είχε σκοράρει ο γιος του Ζινεντίν Ζιντάν, Έντσο Ζιντάν Φερνάντεθ και εν συνεχεία σκόραρε ο Μάρτιν Έντεγκααρντ (3-0)

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την 1º Dezembro, η Μπενφίκα νίκησε 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού, είναι στην αποστολή για το ματς με την Ντινάμο Κιέβου (CL)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 58ο λεπτό στη νίκη πρόκριση της ομάδας του επί της Αλκανανένσε (1-2)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 9η αγωνιστική βασικός, δέχτηκε δύο γκολ στα οποία δεν φέρει ευθύνη και η Βίλεμ δεν κατάφερε να πάρει "διπλό" αν και προηγήθηκε 2-0 της Σπάρτα Ρότερνταμ (2-2)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 76' και στο 84' η Τσβόλε κατάφερε να ισοφαρίσει την Τβέντε (2-2)

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και στο 10ο ματς της Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε ξανά 90 λεπτά στο 2-2 με την AFC

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός 18άδας

Χρήστος Μαραθωνίτης (Ντόρντρεχτ): Σ'εναν ακόμα αγώνα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 89' εναντίον   alphense boys

στην έβδομη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του και ανεβάζοντας τον προσωπικό του δείκτη για φέτος στα 12 γκολ.

Γιάννης Ζουμπούλης (ΤAC 90): Σπουδαία εμφάνιση από τον Ελληνα αμυντικό που αγωνίστηκε για 90΄ και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην νίκη της ομάδας του  DRL- TAC'90 2-4.

.

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και στο 8ο ματς της Serie A, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στην σπουδαία νίκη με 3-1 στην έδρα της Νάπολι

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 8η φορά στην 8η αγωνιστική, ο Ντιμπάλα τον νίκησε με εκτέλεση φάουλ και εκτέλεση πέναλτι, έτσι η Γιουβέντους έκανε ανατροπή και νίκησε 2-1

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο 84' αντί του Χελάντερ, δεν άντεξε η Μπολόνια στη Ρώμη και η Λάτσιο ισοφάρισε στο 97' με πέναλτι του Ιμόμπιλε (1-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Ίντερ στο Μιλάνο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Και στην 7η αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, ισόπαλη η Άουγκσμπουργκ με την Σάλκε (1-1), ενώ στο 21' με μαρκάρισμά του τραυματίστηκε σοβαρά ο Μπριλ Εμπολό

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 57 στην εντός έδρας ήττα από τη Νυρεμβέργη (0-3)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Βέλγιο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Για 10η φορά στην 11άδα στην 10η αγωνιστική, αλλά το σερί θα χαλάσει, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης στις Βρυξέλλες. Η Άντερλεχτ λυτρώθηκε στο 89' (1-0)

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Το Κόρτραϊκ - Σταντάρ Λιέγης ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 3-3, το οποίο είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο. Ο Γούτας ήταν βασικός, σίγουρα δεν πέρασε καλά στο 1ο 45άλεπτο, αλλά ήταν αυτός που με τρομερή μπαλιά έκανε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του (έπαιξε σε όλο το ματς)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Εκτός 18άδας

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Πέτυχε και τα δύο γκολ της Γκενκ στο εκτός έδρας 2-2 με την Μουσκρόν. Σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική και έφτασε τα 5 τέρματα στο βελγικό πρωτάθλημα. Συνολικά έχει 10, καθώς έχει πετύχει 4 στο κύπελλο και 1 στο Europa League

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Μπήκε στο 72', κέρδισε το πέναλτι με το οποίο η ομάδα του ισοφάρισε σε 2-2 στο 84', αλλά η Οστάνδη πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-2

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Ήταν βασικός και έπαιξε 45 λεπτά στο 2-2 με την Σιντ-Τρούιντεν

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 11η φορά στην 11η αγωνιστική, για 10η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 1-0 την Ριντ

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Έμεινε στον πάγκο

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 63' λεπτά στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της RNK Σπλιτ

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Εκτός 18άδας λόγω τιμωρίας

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός 18άδας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και στην 9η αγωνιστική έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του έφυγε από την Γλασκώβη με τον βαθμό (2-2 με την Πάρτικ Θισλ)

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός 18άδας

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Εκτός 18άδας

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ήταν βασικός και έπαιξε 68' λεπτά στη νίκη της Rayo OKC επί της Ottawa Fury με 3-1

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε 62 λεπτά στο 2-0 επί της Αλ-Κουαντισίγια

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ένα γκολ και μία ασίστ για τον Έλληνα επιθετικό που είναι διεθνής με την Αυστραλία. Ήταν βασικός και έπαιξε 72 λεπτά στο 5-2 επί της Hangzhou Greentown FC

kύπρος

Το 4ο φετινό του γκολ πέτυχε ο Φώτης Παπουλής στην ήττα του Απόλλωνα από τον Ερμή, ενώ έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και οι ΜπαρμπούδηςΒλασόπουλος για την Αναγέννηση Δερύνειας την ήττα από την Καρμιώτισσα. Ως αλλαγή έπαιξε ο Νατσιόπουλος και ο Τσολακίδης.

Η Ομόνοια νίκησε 2-0 την Ανόρθωση με τους ΒύντραΚωνσταντινίδη και Σοϊλέδη στην 11άδα, ενώ βασικοί ήταν στο ΑΕ Ζακακίου - ΑΠΟΕΛ οι Σακελλαρίου και Πάγκαλος για την γηπεδούχου και ο Γιαννιώτας για την φιλοξενούμενη. Το ΑΠΟΕΛ νίκησε 4-1, ενώ ο Κώστας Πάγκαλος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ΑΕ Ζακακίου, φτάνοντας τα 6 στο πρωτάθλημα!

Η Νέα Σαλαμίνα ηττήθηκε στην έδρα της ΑΕΛ (3-0), με τον Στάικο Βεργέτη να έχει στην 11άδα τουςΣκοπελίτη και Τσαμπούρη.